17.12.2012 – Viciile tinerilor şi combaterea lor – temă dezbătută la Cercul pedagogic al profesorilor de religie din judeţul Dolj

Evenimente


 
Profesorii de religie din judeţul Dolj s-au reunit la sfârşitul săptămânii trecute în cadrul Cercului pedagogic care a avut loc la Liceul „Charles Laugier” din Craiova. Întrunirea a adunat câteva zeci de cadre didactice, tema cercului fiind „Formarea tinerilor pentru păstrarea sănătăţii trupeşti şi sufleteşti”.
      Cu acest prilej, s-a discutat despre pericolul drogurilor şi a altor vicii care sunt larg răspândite în rândul tinerilor, dar şi despre modul în care acestea pot fi prevenite şi combătute. Potrivit părintelui prof. Gheorghe Pîrva, inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj,  au fost anunţate de asemenea cercurile pedagogice programate pentru primul semestru al anului următor, care vor avea loc în municipiul Băileşti şi în localităţile Breasta şi Dioşti.  

(Gabriela Popescu)