18.12.2012 – Serbări de Crăciun, în instituţiile de învăţământ teologic gimnazial din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


      Instituţiile de învăţănt teologic gimnazial din Arhiepiscopia Craiovei organizează în această perioadă serbări dedicate apropiatului praznic al Naşterii Domnului.. Astfel, elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova vor participa, în ziua de 19 decembrie, la serbarea care se va desfăşura începând cu ora 12.00. Cu acest prilej, seminariştii vor prezenta un program de colinde, poezii şi obiceiuri de iarnă, în prezenţa şi cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.
       Cercul Militar din Târgu Jiu găzduieşte astăzi, 17 decembrie, începând cu ora 17.30, un concert de colinde şi scenete de teatru, sub genericul „Tradiţii şi obiceiuri de Crăciun”. Spectacolul va fi susţinut de către elevii Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” împreună cu preoţii din cadrul protoieriilor Târgu Jiu Nord şi Târgu Jiu Sud. De asemenea, elevii Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu vor participa miercuri, 19 decembrie, la serbarea de Crăciun care se va desfăşura, începând cu ora 10.00, la sediul instituţiei de învăţământ. Elevii vor primi cu această ocazie daruri de Crăciun din partea unor sponsori locali.
 

(Gabriela Popescu)