21.12.2012 – Slujbe de pomenire a eroilor din decembrie 1989

Evenimente

 
Biroul de presă al Patriarhiei Române, ne informează:
       În zilele de 21, 22 şi 23 decembrie 2012, în bisericile şi mănăstirile ortodoxe, la cimitirele, monumentele şi troiţele închinate eroilor din decembrie 1989 din întreaga ţară, ierarhi, preoţi şi diaconi vor oficia slujbe de pomenire a celor care s-au jertfit pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român în urmă cu 23 de ani.
În Bucureşti, slujbe de pomenire ale eroilor din decembrie 1989 vor fi oficiate labiserica şi troiţa din cimitirul Eroilor Tineri, troiţele de la Piaţa Universităţii şi Piaţa Romană, Monumentul pentru cinstirea Eroilor Revoluţiei, Radio, Televiziune, Monumentul Eroilor Jandarmi – Aeroportul Internaţional Henri Coandă-Otopeni şi în alte locuri în care ei şi-au jertfit viaţa. La Catedrala patriarhală, slujba de pomenire a eroilor din decembrie 1989 va fi oficiată după Sfânta Liturghie, sâmbătă, 22 decembrie 2012, de la orele 11.00.
       Reamintim că potrivit hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la fiecare Sfântă Liturghie oficiată în bisericile şi mănăstirile din ţară şi din străinătate sunt pomeniţi eroii ostaşi şi luptători români din toate timpurile şi din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori pentru apărarea patriei şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea poporului român.