25.12.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
25 decembrie 2012 –  Naşterea Domnului
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Mânăstirea Brâncoveni din judeţul Olt.
26 decembrie 2012 – Soborul Maicii Domnului, Sfântul Nicodim de la Tismana
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Mânăstirea Cozia, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji, împreună cu Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Arhiepiscopul Râmnicului, la Catedrala episcopală „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.
 
27 decembrie 2012 – Sfântul Arhidiacon Ştefan
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Arhidiacon Ştefan” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica „Sfântul Nicolae” din Orşova, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji în Parohia Potelu, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji în Parohia Corbii de Piatră, judeţul Argeş.

                                               (Gheorghe Cioiu)