08.01.2013 – Mesajul IPS Părinte Mitropolit Irineu la trecerea în veşnicie a IPS Epifanie

Mesaj
Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, 
       Cu durere, am primit vestea trecerii la Domnul a Vrednicului de pomenire, Înalt Preasfinţitul Epifanie, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. Înalt Preasfinţia Sa a fost un bun păstor şi un Ilustru apărător al valorilor Bisericii noastre Ortodoxe. Evlavia şi dăruirea de care a dat dovadă rămân pentru noi o pildă de slujire şi iubire creştină, aşa cum ne învaţă Sfântul Apostol Pavel: „Aduceţi-vă aminte de mai marii voştri, care v-au grăit vouă Cuvântul lui Dumnezeu; priviţi cu luare aminte cum şi-au încheiat viaţa şi urmaţi-le credinţa” (Evrei, XIII, 7).
       În aceste momente triste ne ridicăm gândul, în rugăciuni, la Bunul Dumnezeu, cerându-I să-l aşeze cu drepţii în ceruri.”
 
Veşnica lui pomenire!
 
                                            IPS Dr. Irineu
                               Arhiepiscopul Craiovei si Mitropolitul Olteniei