22.01.2013 – „Sfântul Grigorie Teologul, Dascălul nostru de suflet” – concurs judeţean de creaţie organizat de Seminarul Teologic din Craiova

Evenimente


 
Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova a găzduit luni, 21 ianuarie, concursul judeţean „Sfântul Grigorie Teologul – Dascălul nostru de suflet”, ediţia I – a. Evenimentul, desfăşurat cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, este dedicat Sfântului Grigorie Teologul, ocrotitorul Seminarului Teologic din Craiova, care este sărbătorit în fiecare an la 25 ianuarie.         Concursul s-a desfăşurat pe cinci secţiuni: referate, creaţie literară (poezie, proză, imn, acatist etc), creaţie iconografică, cuvântarea de laudă, cântarea de laudă – compoziţie şi interpretare, adunând 70 de elevi din clasele V-XII, înscrişi la unităţile de învăţământ din judeţul Dolj. Elevii au fost jurizaţi de către un juriu de specialitate, format din părintele Grigorie Vulcănescu, consilier cultural al Arhiepiscopiei Craiovei, preşedinte al juriului, din părintele profesor Constantin Popescu, directorul Seminarului Teologic din Craiova, vicepreşedinte al juriului, părintele profesor Gheorghe Pîrva, insector de Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, Cristina Stamatoiu, director executiv al Fundaţiei „Cuvântul care zideşte”, Marius Cernuşcă, Organizaţia World Vision – Birou Zonal Craiova, din directori şi profesori ai mai multor şcoli şi licee din Craiova.
       Cu acest prilej, Corul Seminarului Teologic din Craiova, dirijat de prof. Victor Şapcă, a  interpretat un frumos buchet de cântări bisericeşti, închinate sfântului sărbătorit, care au fost primite cu bucurie de către cei prezenţi în sala de festivităţi, unde a avut loc manifestarea.
       „Am dorit să aducem cinstire Sfântului Grigorie Teologul, ocrotitorul Seminarului nostru, iar pe de altă parte am urmărit să promovăm talentul elevilor şi tinerilor în domeniul artei şi creaţiei literare şi, nu în ultimul rând, să valorificăm bogata moştenire legată de învăţătura noastră de credinţă creştin ortodoxă. Ne-am bucurat de sprijinul profesorilor de religie din judeţul Dolj, cărora le mulţumim pentru osteneala lor în formarea şi cultivarea valorilor moral – religioase în rândul elevilor”, a precizat părintele profesor Cristin Sperlea, coordonatorul acestui concurs.

 
                    Seminariştii craioveni, printre câştigători
       Timp de căteva ore, elevii participanţi au prezentat viaţa sfântă pe care a trăit-o Sfântul Grigorie Teologul, au vorbit despre faptele sfântului, despre prietenia sa cu Sfântul Vasile cel Mare, reuşind să pună în lumină frumuseţea şi puritatea trăirilor generate de credinţa noastră strămăşească. Concursul a fost marcat de prezentarea lucrărilor iconografice cu Sfântul Grigorie Teologul, care au încântat prin talentul cu care au fost realizate. „Este o experienţă deosebită pentru mine şi consider foarte utile aceste concursuri pentru că ne dau prilejul să ne verificăm aptitudinile, să încercăm să ne autodepăşim şi să vedem unde ne situăm într-o asemenea competiţie ”, a spus Raul Stoian, elev în clasa a XI-a, unul dintre câştigătorii concursului.   
       Printre câştigătoriin concursului se numără Şişu Vlad, elev în clasa a X-a la Seminarul Teologic din Craiova, Stoian Raul, în clasa a XI-a, din cadrul Seminarului Teologic, Muscalu Victor, din clasa a X-a, Fleancu Alexandru, clasa a XII-a, Ţenea Daniel Cosmin, clasa a XII-a, din cadrul Seminarului Teologic, Ionescu Adriana, clasa a VIII-a, de la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti”, Vasile Atena Ştefania, clasa a VIII-a şi Preda Violeta Diana, clasa a VIII-a, de la Şcoala cu clasele I-VIII din localitatea Coşoveni, Cîrciumaru Alexandru, clasa a V-a, Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” din Băileşti. Premierea câştigătorilor va avea loc vineri, 25 ianuarie, de praznicul Sfântului Grigorie Teologul. Dintre partenerii acestui eveniment amintim Fundaţia „Cuvântul care zideşte”, a Mitropoliei Olteniei, Asociaţia World Vision Romania, Şcoala cu clasele I-VIII din Podari, Liceul „Charles Laugier” şi Liceul UCECOM „Spiru Haret” din Craiova. 
Gabriela Popescu