23.01.2013 – Proiect educaţional pentru copiii de la Centrul social „Best Life” al Arhiepiscopiei Craiovei

Evenimente


Beneficiarii Centrului social multifuncţional „Best Life” pentru copiii dezavantajaţi, al Arhiepiscopiei Craiovei, participă în această perioadă la un program educaţional iniţiat în colaborare cu Fundaţia „Societatea Ortodoxă Naţională a Femeilor Române din Craiova”. În cadrul proiectului, în fiecare vineri, între orele 14.00 – 16.00, copiii din cadrul centrului participă la şedinţe de desen, pictură şi lucrări de mozaic, sub coordonarea doamnelor profesoare Oana Maria Drăghici, absolventă a Liceului de Arte „Marin Sorescu” şi a Facultăţii de Litere din cadrul Universităţii din Craiova şi Anca Elena Untaru, absolventă a Liceului de Artă „Marin Sorescu” şi Universităţii de Arte din Londra.
       La finalul proiectului, lucrările realizate vor putea fi admirate în cadrul unei expoziţii. „Ne bucurăm că aceşti copii sunt iniţiaţi în taina artei plastice de către doamnele profesoare care au reuşit încă de la prima întâlnire să le insufle dragostea pentru desen, pentru frumos. Am început cu desenarea unor elemente mai simple, precum soare, fructe, flori şi, o dată cu acestea, copiii sunt antrenaţi în conversaţii abordând teme din domeniul artei plastice”, a precizat Adriana Bursuc, preşedinta SONFR Craiova.
(Gabriela Popescu)