23.01.2013 – Seminarul Teologic din Craiova îşi sărbătoreşte ocrotitorul

Evenimente


 
Seminarul Teologic Liceal „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova îşi sărbătoreşte ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Grigorie Teologul, vineri, 25 ianuarie. Cadrele didactice şi elevii seminarişti ai acestui aşezământ de învăţământ teologic, au pregătit pentru această zi un program special. Începând cu orele dimineţii, la Paraclisul Seminarului Teologic va fi oficiată slujba Sfintei Liturghii de către Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu părinţii profesori.
       După slujba religioasă, în sala de festivităţi a Seminarului va avea loc o serbare, în cadrul căreia va fi evocată viaţa şi învăţătura Sfântului Grigorie Teologul prin expuneri, poezii şi mici scenete religioase. În continuare, Corul Seminarului, dirijat de prof. Victor Şapcă, va susţine un scurt concert de cântări religioase bisericeşti dedicate Sfântului Grigorie Teologul şi cântări patriotice cu prilejul Zilei Unirii Principatelor Române din data de 24 ianuarie. În cadrul acestei manifestări vor fi premiaţi elevii câştigători ai Concursului “Sfântul Grigorie Teologul, dascălul nostru de suflet”, care s-a desfăşurat la începutul săptămânii. 

 (Gheorghe Cioiu)