29.01.2013 – Facultatea de Teologie din Craiova îşi cinsteşte Ocrotitorii

Evenimente

             
Facultatea de Teologie din Craiova îşi cinsteşte Ocrotitorii
       Facultatea de Teologie din Craiova îşi sărbătoreşte miercuri, 30 ianuarie, Ocrotitorii spirituali, „Sfinţii Trei Ierarhi; Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur”. Cu acest prilej profesorii şi studenţii vor participa la slujba Sfintei Liturghii arhiereşti ce va fi săvârşită la Paraclisul mitropolitan „Maica Domnului – Dudu”, de către Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei şi Decan al Facultăţii de Teologie din Craiova, împreună cu ierarhi din Sinodul Mitropolitan şi părinţi profesori.  Manifestările dedicate Sfinţilor Trei Ierarhi vor continua în sala de festivităţi a Centrului de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Facultăţii de Teologie, str. Brestei, nr. 24, cu o întrunire festivă în cadrul căreia va fi omagiată personalitatea si viata Sfinţilor Trei Ierarhi şi vor fi premiaţi studenţii cu rezultate foarte bune la învăţătură în anul universitar 2011 – 2012. Tot cu acest prilej, Corul Facultăţii de Teologie va susţine un concert de muzică psaltică sub bagheta părintelui lt. univ. dr. Ion Bîrnea.
      Sfinţii Trei Ierarhi au fost aleşi ca Ocrotitori ai învăţământului teologic la primul Congres al profesorilor de teologie, care a avut loc în anul 1936 al Atena. La ora actuală, în Patriarhia Română funcţionează 15 facultăţi de teologie şi 39 de seminarii liceale teologice, care îi sărbătoresc pe cei Trei Sfinţi Ocrotitori.

Gheorghe Cioiu