06.02.2013 – Conferinţe organizate de studenţii creştin ortodocşi din Craiova şi Târgu Jiu

Evenimente


Asociaţia Studenţilor Creştin Ortodocşi Români (ASCOR), filiala Craiova, a organizat marţi, 5 februarie, conferinţa cu tema „Să nu ne răzbunaţi!”. Conferinţa a avut loc în sala Mitropolit Nestor Vornicescu din cadrul Facultăţii de Teologie a Universităţii din Craiova şi a fost susţinută de părintele Moise Iorgovan, monah la Mănăstirea Oaşa din judeţul Alba.„Conferinţa s-a desfăşurat sub genericul „Să nu ne răzbunaţi!, după titlul cărţii semnate de părintele călugăr Moise Iorgovan, care prezintă drama românilor din Basarabia în timpul regimului comunist. Cu acest prilej, participanţii au putut viziona şi un film documentar în care au fost prezentate mărturiile unor basarabeni deportaţi în Siberia, iar la final, invitatul manifestării a răspuns la întrebările venite din sală”, a precizat Mihai Cătălin Budan, preşedintele ASCOR Craiova.
Aceeaşi conferinţă va fi organizată în această seară, de la ora 18.00 şi la Cercul Militar din Târgu Jiu, de către Asociaţia Studenţilor Creştin Ortodocşi Români, filiala “Sfântul Irodion de la Lainici”, Târgu Jiu.

Gabriela Popescu