06.02.2013 – Parteneriat educaţional între Centrul social „Aripi de lumină” şi Grădiniţa „Floarea Soarelui”

Evenimente


Centrul social de zi pentru copii „Aripi de lumină”, al Asociaţiei Vasiliada, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, a încheiat un parteneriat cu Grădiniţa „Floarea Soarelui” din Craiova, care prevede desfăşurarea mai multor activităţi educaţionale şi recreative. O astfel de acţiune a avut loc zilele trecute, când, un grup de copii din cadrul centrului i-a vizitat pe prietenii lor mai mici de la grădiniţă.„Întâlnirea a fost una tematică, având ca subiect animalele sălbatice şi animalele domestice. Micuţii au pictat măşti de animale, pe care mai apoi le-au decupat şi am făcut fotografii. De asemenea, copilaşii de la grădiniţă, ajutaţi de copiii noştri, au făcut prezentarea în engleză a câte unui animăluţ pe care îl aveau pictat pe o planşetă şi au interpretat un cântecel intitulat „La Zoo”. A fost un moment de mare bucurie atât pentru copii, şi în aceeaşi măsură pentru noi”, ne-a mărturisit Renata Bănescu, coordonatoarea Centrului social „Aripi de lumină”, care ne-a mai precizat că astfel de activităţi educaţionale şi recreative vor mai fi organizate în cadrul parteneriatului, în zile de sărbătoare, precum 1 Martie şi 1 Iunie.

(Gabriela Popescu)