08.02.2013 – Examen de capacitate preoţească în Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Arhiepiscopia Craiovei organizează în perioada 12 – 14 martie examenul de capacitate preoţească. Dosarele de înscriere se pot depune începând cu data de 25 februarie şi până pe 8 martie, la sediul Arhiepiscopiei Craiovei (Sectorul Administrativ), din str. Mitropolit Firmilian, numărul 3. Pe data de 12 martie, candidaţii vor susţine proba scrisă la materiile Dogmatică, Misiologie şi Administraţie Parohială. Evaluarea orală se va face în zilele de 13 şi 14 martie, la Omiletică, Catehetică, Muzică şi Liturgică. Locaţia aleasă pentru desfăşurarea examenului este Centrul de restaurare şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova, str. Brestei, nr. 24.
       La examen se pot înscrie doar absolvenţii facultăţilor de teologie, fii duhovniceşti ai celor patru eparhii din Mitropolia Olteniei: Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor. Absolvenţii care au obţinut la fiecare materie cel puţin nota 7, pot accede la ocuparea unui post clerical. Examenul de capacitate preoţească se desfăşoară în conformitate cu normele stabilite de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

                                                Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei