13.02.2013 – Un nou număr al Revistei parohiale „Lumina creştină”

Evenimente


 
       Parohia „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova a editat de curând un nou număr al Revistei parohiale „Lumina creştină”. Numărul 22 al noii serii cuprinde „Raportul de activitate pe anul 2012”, în care sunt prezentate activităţile catehetice, culturale, filantropice şi adiministrative ale parohiei. Dintre acestea amintim: participarea părintelui paroh Gabriel Sorescu la conferinţa „Bucuria suferinţei”, organizată de ASCOR Craiova, organizarea cursurilor Şcolii de Vară, pelerinaje la mănăstirile „Sfânta Ana” din Orşova şi „Sfântul Grigorie Decapolitul”, acţiuni de ajutorare a copiilor bolnavi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Craiova. Părintele Sorescu a precizat că paginile revistei parohiale sunt deschise tuturor credincioşilor care doresc să publice diverse materiale scrise pe care le pot trimite pe adresa parohiabrandusa@gmail.com.
       Revista „Lumina creştină” a apărut în perioada interbelică, în anul 1939. Tipărită pentru prima dată cu binecuvântarea mitropolitului Nifon Criveanul, publicaţia a fost redactată de către un grup de preoţi olteni, în frunte cu Theodor Mirescu, parohul Bisericii „Sfântul Nicolae” – Brânduşa. A avut un cerc foarte larg de răspândire, fiind distribuită în majoritatea parohiilor din Oltenia. „Alături de învăţăturile de credinţă, predici, cuvântări, poezii creştine şi texte din Sfinţii Părinţi, publicaţia parohiei noastre prezenta odionioară cititorilor ştiri de pe frontul de Răsărit, scrisori de la soldaţi sau articole anti bolşevice. Banii obţinuţi din abonamente erau folosiţi pentru a sprijini ostaşii de pe frontul de Răsărit. În perioada regimului comunist, publicarea revistei a fost interzisă”, a adăugat părintele Gabriel Sorescu.
(Gabriela Popescu)