15.02.2012 – Daruri de mărţisor, la Centrul social „Mitropolit Firmilian”

Evenimente


Centrul social pentru persoane vârstnice „Mitropolit Firmilian”, al Arhiepiscopiei Craiovei, organizează în această perioadă o serie de activităţi pentru beneficiari, în apropierea sărbătorii de 1 Martie. Cu acest prilej, beneficiarii se întâlnesc de trei ori pe săptămână la centrul de pe strada Mitropolit Firmilian nr. 3, pentru a croşeta mărţişoare, botoşei şi căciuliţe, acestea din urmă urmând a fi dăruite nou – născuţilor abandonaţi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Craiova. Mărţişoarele vor fi expuse la Centrul social „Mitropolit Firmilian”.

 
       „Această iniţiativă a apărut din dorinţa de a veni atât în ajutorul beneficiarilor care se întâlnesc, socializează şi lucrează, îmbinând utilul cu plăcutul, dar  în aceeaşi măsură în sprijinul celor care au nevoie de noi, în cazul de faţă a nou – născuţilor abandonaţi. Încercăm astfel să fim de folos celor aflaţi în nevoie şi ne bucurăm de înţelegerea şi implicarea beneficiarilor centrului”, a declarat Monica Mohanu, asistent social la Centrul „Mitropolit Firmilian” din Craiova.
 
(Gabriela Popescu)