20.02.2013 – „Un marţişor pentru o viaţă mai bună

Evenimente


Centrul Social de Urgenţă pentru Persoane fără Adăpost „Sfântul Vasile”, al Asociaţiei Vasiliada, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, desfăsoară în această perioadă campania „Un marţişor pentru o viaţă mai bună”. În cadrul campaniei, beneficiarii centrului confecţionează, în timpul orelor de terapie ocupatională, obiecte specifice sărbătorii Marţişorului, care vor fi expuse spre vânzare în perioada 1-8 martie. Printre obiectele pe care persoanele fară adăpost le-au realizat în aceste zile se numără broşe, brăţări croşetate sau împletite şi marţişoare. Fondurile obţinute din comercializarea acestora vor fi folosite pentru achiziţionarea materialelor necesare în terapia ocupaţională a beneficiarilor.
       „Aceste activităţi au drept scop dezvoltarea, ameliorarea sau refacerea capacităţii beneficiarilor noştri de a desfăşura acţiuni folositoare în viaţa cotidiană, cât şi pentru a dobândi încredere în forţele proprii şi în capacităţile lor creative. Toate activităţile desfăşurate la centru, inclusiv cele premergatoare sărbătorii marţişorului, ajută la reintegrarea socio-profesională a persoanelor fără adăpost”, a precizat diaconul Sorin Pârvănescu, coordonatorul Centrului Social „Sfântul Vasile”.
 
(Gabriela Popescu)