26.02.2013 – Au început înscierile la examenul de capacitate preoţească din Mitropolia Olteniei

Evenimente


Începând de luni, 25 martie şi până pe 8 martie, Biroul de învăţământ, catehizare şi activităţi cu tineretul al Arhiepiscopiei Craiovei primeşte dosarele de înscriere ale candidaţilor care doresc să participe la examenul de capacitate preoţească ce va fi organizat în perioada 12 – 14 martie. Amintim că pe data de 12 martie, candidaţii vor susţine proba scrisă la disciplinele Dogmatică, Misiologie şi Administraţie Parohială. Evaluarea orală se va face în zilele de 13 şi 14 martie, la Omiletică, Catehetică, Muzică şi Liturgică. Locaţia aleasă pentru desfăşurarea examenului este Centrul de restaurare şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova, str. Brestei, nr. 24.
       La examen se pot înscrie doar absolvenţii facultăţilor de teologie, specializarea teologie pastorală, fii duhovniceşti ai celor patru eparhii din Mitropolia Olteniei: Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, având binecuvântarea chiriarhului locului. Absolvenţii care au obţinut la fiecare materie cel puţin nota 7, pot solicita, timp de un an de zile, un post vacant de preot; dacă în această perioadă nu sunt numiţi într-un post de preot ei trebuie să repete examenul de capacitate. Examenul de capacitate preoţească se desfăşoară în conformitate cu normele stabilite de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

                                                             Gheorghe Cioiu