04.03.2013 – Mărţişoare realizate de copiii de la Centrul social „Sfântul Vasile cel Mare” din Târgu Jiu

Evenimente


 
Micuţii de la Centrul social pentru copii “Sfântul Vasile cel Mare” din Târgu Jiu, al Asociaţiei Vasiliada, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, au dat startul acţiunii “Marţişorul”, ce se desfăşoară în perioada 1 – 8 martie. În cadrul campaniei, cei 50 de copii din Târgu Jiu, aflaţi în grija Asociaţiei Vasiliada, şi-au dovedit măiestria în realizarea marţişoarelor artizanale din lut, micuţii venind cu idei inedite şi în ceea ce priveşte marţişoarele realizate prin metoda Quilling. Nu au fost singuri, pentru că în sprijinul lor au venit şi studenţii Universităţii Libere Internaţionale din Moldova, filiala Târgu Jiu, care s-au implicat cu dăruire în această activitate pe care Centrul o derulează în fiecare an de Mărţişor. 

 
Marţişoarele realizate sunt expuse până pe 8 Martie în centrul municipiului Târgu Jiu, fondurile astfel obţinute fiind folosite pentru achiziţionarea materialelor specifice activităţilor educative ale Centrului “Sfântul Vasile cel Mare”. “În fiecare an desfăşurăm astfel de campanii în perioada sărbătorii de Marţisor şi reuşim în acest mod să aducem în sufletele copiilor bucuria prilejuită de sosirea primelor zile de primăvară. Copiii au participat zi de zi la activităţile recreative şi educaţionale din cadrul orelor de art – terapie, unde, sub îndrumarea echipei de pedagogi, au creat modele deosebite de marţisoare şi alte obiecte decorative. Toate aceste activităţi le sunt de mare folos, având un rol important in dezvoltarea personală şi emoţională însa, în aceeasi măsură, această campanie este modul nostru de a marca zilele speciale de sărbatoare care vestesc sosirea primăverii”, a precizat  părintele Ciprian Sârbu, coordonatorul Centrului pentru copii “Sfântul Vasile cel Mare” din Târgu Jiu.
 
(Gabriela Popescu)