07.03.2013 – S-a încheiat Olimpiada la Religie în judeţul Dolj

Evenimente


 
Olimpiada la disciplina Religie, faza judeţeană, care s-a desfăşurat sâmbătă, 2 martie, la Şcoala gimnazială “Nicolae Bălcescu” din Craiova, şi-a desemnat câştigătorii. Rezultatele finale au fost afişate luni seara, la Colegiul unde s-a desfăşurat concursul. Elevii calificaţi pentru etapa naţională a olimpiadei au fost: Ioana Dragoş, clasa a VII, Şcoala Gimnazială “Nicolae Bălcescu”, care a obţinut nota 9.90, Geamănu Izabela, elevă în clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială “Gheorghe Bibescu”, nota 9.50, Enuca Andreea Ionela, clasa a IX-a, elevă la Colegiul Naţional “Carol I”, nota 9.62, Al-Yousef Fatmah, clasa a X-a, de la Colegiul Naţional “Fraţii Buzeşti”, nota  9.05, Andriţoiu Mihai, clasa a XI-a, Colegiul Naţional “Fraţii Buzeşti”, nota 9.05, şi Ghiţă Andra Simina, clasa a XII-a, Colegiul Naţional “Ştefan Velovan”, nota 9.70.                  
 
       “Toţi elevii au obţinut note foarte bune iar o parte dintre ei, cei mai buni dintre cei buni, se vor prezenta la etapa naţională a olimpiadei, care se va desfăşura în perioada 2-5 aprilie la Cluj – Napoca. Le mulţumim reprezentanţilor Colegiului Naţional “Nicolae Bălcescu” şi în mod special doamnei directoare Peţa Alina Ionela, pentru că ne-au sprijint, ne-au găzduit şi s-au implicat în organizarea evenimentului. Elevilor le dorim mult success şi să-i ajute Dumnezeu să obţină rezultatele dorite, astfel încât să ne întoarcem acasă cu bucuria reuşitei depline”, a precizat părintele profesor Gheorghe Pîrva, inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj.
 
(Gabriela Popescu)