11.03.2013 – Mâine începe examenul de capacitate preoţească în Mitropolia Olteniei

Evenimente

Arhiepiscopia Craiovei organizează începând de mâine, 12 martie, examenul de capacitate preoţească pentru absolvenţii de studii universitare în domeniul Teologiei Pastorale din cuprinsul Mitropoliei Olteniei. Cei 32 de candidaţi înscrişi la examen vor susţine mai întâi probele scrise la: Dogmatică, Misiologie şi Administraţie Parohială, de la ora 09,00, la Centrul de restaurare şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova, str. Brestei, nr. 24. În după amiaza aceleiaşi zile, începând cu ora 13,00, în aceeaşi locaţie, fiii duhovniceşti ai Arhiepiscopiei Râmnicului, Episcopiei Severinului şi Strehaiei şi Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, vor fi evaluaţi  la probele practice: Muzică Bisericească, Omiletică, Catehetică şi Liturgică. A doua zi, miercuri, 13 martie, fiii duhovniceşti ai Arhiepiscopiei Craiovei vor susţine probele practice. Rezultatele vor fi afişate pe situl oficial al Mitropoliei Olteniei şi la vizierul Centului eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, până la finele săptămânii în curs. (Diac. Ioniţă Apostolache)