13.03.2013 – Mâine are loc etapa mitropolitană a concursului naţional dedicat Părintelui Dumitru Stăniloaie

Evenimente


 
       Etapa pe Mitropolia Olteniei a concursului naţional „Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naştere şi 20 de ani de la trecerea la cele veşnice“, va avea loc mâine, 14 martie, începând cu ora 10.00, la Centrul de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova. Vor participa elevi şi studenţi din învăţământul teologic preuniversitar şi universitar, câştigători ai etapei eparhiale.
       Concursul va consta într-o lucrare scrisă despre viaţa şi opera Părintelui Dumitru Stăniloaie, pe două secţiuni, una pentru elevii seminarişti şi una pentru studenţii teologi. Lucrările participanţilor vor fi evaluate de o comisie formată din profesori de la Facultatea de Teologie din Craiova, câştigătorii desemnaţi de această comisie urmând a participa la etapa naţională a concursului, care va avea loc pe 14 mai, la Patriarhia Română. Amintim că Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat 2013, an comemorativ întru cinstirea Părintelui Dumitru Stăniloae.                                                             
    Gheorghe Cioiu