14.03.2013 – Daruri pentru copiii bolnavi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Craiova

Evenimente


 
Centrul  social de zi pentru persoane vârstnice „Mitropolit Firmilian”, al Arhiepiscopiei Craiovei, a organizat astăzi o acţiune caritabilă la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Craiova. Cu acest prilej, un asistent social al Centrului, însoţit de un grup de pensionari, beneficiari ai acestui aşezământ social, au mers în vizită la nou – născuţii abandonaţi din cadrul Secţiei Maternitate şi la copiii internaţi la Secţia Pediatrie. Aceştia au oferit copiilor 13 perechi de botoşei, 17 căciuliţe tricotate, 4 costumaşe şi au lăsat asistenţilor, pentru nou – născuţi, peste 200 de scutece.
       „Toate lucrurile dăruite au fost confecţionate de către beneficiarii centrului, începând cu luna ianuarie, în cadrul unei campanii pe care am iniţiat-o pentru sărbătoarea Mărţişorului. Costumaşele au fost achiziţionate din fondurile adunate în urma unei tombole organizate în ziua de 8 Martie, când, la centrul nostru au fost expuse mărţişoare tricotate de către beneficiarii noştri, iar cei care au dorit să participe au primit câte un mărţişor, lăsând în schimb o sumă de bani, în măsura posibilităţilor”, a precizat Monica  Mohanu, asistent social la Centrul  „Mitropolit Firmilian” din Craiova. 
 
(Gabriela Popescu)