18.03.2013 – Programul liturgic la Catedrala mitropolitană din Craiova, în Săptămâna Duhovnicească

Evenimente


La Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova, programul liturgic din prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti (numită şi „Săptămâna Duhovnicească”), va debuta în fiecare dimineaţă, de la ora 07.30, cu slujba Utreniei, urmată de Ceasurile 1, 3, 6, 9, Obedniţa şi Vecernia. De luni până joi inclusiv, începând cu ora 17.00, se va săvârşi Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. De asemenea, miercuri şi vineri, după slujbele religioase de dimineaţă, va fi săvârşită Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite, iar vineri seara, de la 17.00, slujitorii catedralei vor oficia Taina Sfântului Maslu. Sâmbătă dimineaţă va fi săvârşită Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur şi pomenirea pentru cei  adormiţi, iar în prima duminică a Sfântului şi Marelui Post va fi oficiată Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, care se săvârşeşte doar de 10 ori în cursul anului bisericesc.
       După cum ne-a informat protos. Vladimir Dărângă, mare eclesiarh al Catedralei mitropolitane din Craiova, începând din săptămâna a doua a Postului Mare şi până în săptămâna patimilor, în fiecare zi de luni, miercuri şi vineri se va săvârşi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite, cu precizarea că miercurea, slujba va începe la ora 16.00, pentru a da posibilitatea şi credincioşilor care lucrează să poată participa.            

(Gheorghe Cioiu)