19.03.2013 – „Prima spovedanie”, la Biserica Sfântul Nicolae-Brânduşa din Craiova

Evenimente


 
La Biserica “Sfântul Nicolae-Brânduşa” din Craiova se derulează în perioada Postului Mare cea de-a treia ediţie a proiectului parohial “Prima spovedanie”. Ediţia din acest an an îi are ca parteneri pe bunicii care sunt invitaţi să-i convingă pe nepoţi să se spovedească şi totodată să-i însoţească la biserică, pentru a-şi mărturisi păcatele.
       Programul proiectului este structurat pe trei etape. “În prima etapă, toţi doritorii, nepoţi sau adulţi, împreună cu bunicii lor, sunt aşteptaţi la biserică pentru a se spovedi, în oricare zi a săptămânii. În cea de-a doua etapă, noi, slujitorii bisericii, vom merge la cei care au nevoie, care sunt în incapacitatea de a păşi pragul bisericii din cauza bolii sau din alte motive. În ce-a de-a treia etapă a proiectului nostru, aşa cum de asemenea a devenit o tradiţie, vom merge la grădiniţele cu care parohia noastră a încheiat parteneriate educaţionale, Grădiniţa nr. 23 şi Grădiniţa nr. 32, unde îi vom împărtăşi pe copilaşi”, a precizat părintele paroh Gabriel Sorescu, de la Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa, iniţiatorul proiectului.

 Gabriela Popescu