20.03.2013 – Slujirile IPS Irineu în „Săptămâna Duhovnicească”

Evenimente


 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, alături de un sobor de preoţi, va săvârşi în această seară Taina Sfântului Maslu la Paraclisul mitropolitan „Madona Dudu” din Craiova, începând cu ora 17.00. Slujba religioasă face parte din programul liturgic special care se săvârşeşte în prima săptămână a Postului Mare, numită şi „Săptămâna duhovnicească”.
       Vineri, 22 martie, începând cu ora 17.00, ÎPS Irineu va oficia Taina Sfântului Maslu la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” iar sâmbătă, 23 martie, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, împreună cu un sobor format din părinţii profesori ai Seminarului. Ca în fiecare an la începutul perioadei Postului Mare, în cadrul Sfintei Liturghii, elevii seminarişti vor fi primi Taina Sfintei Împărtăşanii.
       Amintim că programul liturgic al Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu a debutat luni seara la Paraclisul mitropolitan „Madona Dudu”, prin săvârşirea slujbei Pavecerniţei Mari şi a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, slujbă care a fost continuată marţi seara, la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.