22.03.2013 – Săptămâna duhovnicească la Seminarul Teologic din Craiova

EvenimenteŞi elevii de la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au intrat  de luni în prima săptămână a Postului Mare, numită în limbaj teologic şi „Săptămâna duhovnicească”. După cum ne-a precizat părintele prof. Cristin Sperlea, programul liturgic săvârşit în aceste zile la Paraclisul Seminarului cuprinde în prima parte a zilei, Miezonoptica, Ceasurile, Utrenia şi Obedniţa, iar după amiaza, în primele patru zile ale săptămânii, Pavecerniţa Mare si Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. De asemenea, în fiecare seară au fost organizate prelegeri pe diferite teme ziditoare de suflet, susţinute de părinţi profesori de la Facultatea de Teologie din Craiova.
Sâmbătă, 23 martie, slujba Sfintei Liturghii va fi săvârşită la Paraclisul “Sfântul Grigorie Teologul” al Seminarului, de către Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, împreună cu părinţii profesori. Ca în fiecare an la începutul perioadei Postului Mare, în cadrul Sfintei Liturghii, elevii seminarişti vor primi Taina Sfintei Împărtăşanii.

(Gheorghe Cioiu)