22.03.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


Sâmbăta Sfântului Teodor (23 martie)
 
       Sâmbătă, 23 Martie, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Sâmbăta Sfântului Teodor şi face pomenirea celor plecaţi în veşnicie, Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul „Sfântul Grigorie Teologul”  de la Seminarul Teologic din Craiova.
     Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Mânăstirea Mraconia, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea. 
 
Duminica I-a din Postul Mare (a Ortodoxiei)
       În Duminica I–a din Postul Sfintelor Paşti (24 martie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală  Sfântul Ierarh Nicolae  din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji în Parohia Pietriş, judeţul Olt,    iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Buna Vestire” din Parohia Oteşani, judeţul Vâlcea.
Sărbătoarea Bunei Vestiri
      De praznicul Bunei Vestiri (luni, 25 martie), când Episcopia Slatinei şi Romanaţilor sărbătoreşte împlinirea a 5 ani de activitate, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim, Preasfinţitul Părinte Episcop Sebastian şi Preasfinţitul Părinte Episcop vicar Emilian Lovişteanul, vor sluji, împreună cu alţi ierarhi invitaţi, la Mânăstirea Clocociov, judeţul Olt.

                                                 Gheorghe Cioiu