27.03.2013 – „Poveştile copilăriei, în culori”, la Centrul social „Sfântul Nicolae” din Filiaşi

Evenimente


 
Centrul social pentru copii „Sfântul Nicolae” din Filiaşi, al Asociaţiei Vasiliada, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, desfăşoară în luna martie programul recreativ – educaţional „Poveştile copilăriei, în culori”. În cadrul acestui program, sub îndrumarea specialiştilor, copiii dedică o zi din săptămână, vinerea, pentru realizarea unor lucrări de pictură pe pereţii sălii de activitate. Micuţii cu vârste între 8 şi 13 ani au pictat în acuarelă, până la acest moment, personaje din desene animate şi poveşti, precum Regele Leu, Pisicile Aristocrate, Mickey Mouse.
       „Prin această activitate, copiii exersează abilitatea de a distinge între tonurile şi intensităţile culorilor, capacitatea de a observa şi evalua raporturile dintre mărimi sau forme, precum şi relaţiile dintre culori, contrast şi complementaritate. De asemenea, această acţiune îi ajută pe copii să îşi exprime, să recunoască şi să gestioneze emoţiile prin intermediul culorilor şi formelor, dar şi să îşi concentreze atenţia asupra detaliilor pe care le desenează, dezvoltându-le creativitatea şi gustul pentru frumos, învăţare şi cunoaştere”, a precizat Toma Alexandra, coordonator al Centrului „Sfântul Nicolae”.
       Într-o acţiune asemănătoare au fost implicaţi în această perioadă şi copiii Centrului social „Aripi de Lumină” din Craiova, al Asociaţiei Vasiliada, care au decorat spaţiul din curtea asezământului social, desenând personaje din basme şi desene animate. Prin această activitate, copiii au dorit să creeze un spaţiu de joacă primitor şi plin de culoare.
 
(Gabriela Popescu)