02.04.2013 – „Şcoala altfel”, în unităţile liceale teologice din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


 
       Elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova si ai Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu au început seria activităţilor non-formale, care se desfăşoară în această săptămână în cadrul programului „Şcoala altfel”, sub genericul „Să ştii mai multe, să fii mai bun!”. Cu acest prilej, aproximativ 50 de elevi din cadrul Seminarul Teologic din Craiova au plecat luni, 1 aprilie, în pelerinaj la mănăstiri şi obiective cultural-istorice din judeţele Braşov, Prahova şi Argeş. În cadrul pelerinajului, seminariştii au vizitat mai multe mănăstiri, printre care Nămăieşti, Caraiman, Sinaia, Dealu, fiind însoţiţi de părintele profesor Gheorghe Pîrva, inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, părintele profesor Cristin Sperlea şi prof. Delcea Tanţa. De asemenea, în cursul acestei săptămâni, Seminarul Teologic din Craiova va organiza dezbateri, seminarii, activităţi educaţionale non-formale şi concursuri specifice acestui program. „Aceste activităţi urmăresc stimularea tinerilor în promovarea valorilor şi principiilor etice, îndrumarea tinerilor pentru a asimila o educaţie multiculturală, regăsirea valorilor morale şi intelectuale promovate de şcoală, cunoaşterea obiectivelor religioase, culturale şi de importanţă naţională, dezvoltarea sentimentelor religioase şi patriotice”, a precizat părintele profesor Cristin Sperlea, de la Seminarul Teologic din Craiova.

 
       Şi elevii Liceului Teologic din Târgu Jiu sunt implicaţi în perioada 1-5 aprilie într-o serie de activităţi, în cadrul programului „Să ştii mai multe, să fii mai bun!”. Astfel, în aceste zile, aproximativ 40 de elevii, însoţiţi de părintele profesor Lăzărică Nicuşor şi pr. prof. dr. Bora Sorin au vizitat mai multe obiective religioase şi culturale din Craiova, printre care, Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru”, Universitatea şi Centrul de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare, unde îşi desfăşoară activitatea Secţia de Artă Sacră a Facultăţii de Teologie. În cadrul acestui program, elevii claselor primare şi gimnaziale au încondeiat ouă de Paşte şi au mers într-o vizită de informare la Asociaţia Vasiliada, filiala Târgu Jiu. Săptămâna „Şcoala altfel” continuă la Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” cu o serie de activităţi non-formale şi pelerinaje la mănăstiri din România. În zilele de joi, 4 aprilie şi vineri, 5 aprilie, elevii Secţiei Pastorală se vor afla în pelerinaj la mănăstirile Lainici şi Tismana, iar elevii clase a V-a se vor deplasa într-o excursie pe traseul Baia de Aramă – Godeanu – Băile Herculane – Orşova – Turnu Severin, fiind însoţiţi de prof. Ivona Mercioiu şi prof. Aurel Dobriţescu, dirigintele clasei a V-a. Aceştia vor merge în pelerinaj la mai multe mănăstiri, printre care Mănăstirea „Sfânta Ana” din judeţul Orşova şi Mănăstirea Tismana, judeţul Gorj. Potrivit pr.prof.dr. Nicuşor Popescu, directorul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim”, printre activităţile programului „Şcoala altfel” se numără, de asemenea, vizite la Biserica „Sfântul Gheorghe” de lângă Târgu Jiu, cât şi la teatru şi muzeu.
(Gabriela Popescu)