03.04.2013 – Program umanitar, derulat de ASCOR Craiova

Evenimente


Asociaţia Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români, filiala Craiova, aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei, derulează un program umanitar la Căminul pentru persoane vârstnice  situat lângă Spitalului Judeţean de Urgenţă din Craiova. În cadrul acestui program, membri ai ASCOR Craiova îi vizitează pe bătrâni în fiecare duminică, pentru a le dărui pachete cu alimente, cărţi de învăţătură creştin ortodoxă şi calendare.
       „Este o mare mulţumire că putem veni în sprijinul celor care au nevoie de o vorbă bună, de încurajare, mai ales că multe dintre aceste persoane nu au pe nimeni care să le aline singurătatea. Încercăm astfel să le aducem mângâiere, le vorbim despre purtarea de grijjă pe care Dumnezeu o are întotdeauna pentru cei aflaţi în suferinţă, atunci când Îi cer ajutorul. Vom desfăşura programul umanitar în cursul acestui an şi sperăm să îl putem continua şi în anii care urmează”, a declarat Robert Ştefan Pîrvulescu, din cadrul Departamentului Social al ASCOR Craiova.

(Gabriela Popescu)