04.04.2013 – Asociaţia Vasiliada derulează proiectul “Caravana cu poveşti”

Evenimente


Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei, în parteneriat cu Asociaţia „Fapte Bune pentru Comunitate” şi CEZ România, desfăşoară în perioada decembrie 2012 – decembrie 2013 proiectul „Caravana cu poveşti”. În cadrul proiectului, voluntari ai celor două asociaţii şi-au propus să viziteze cât mai mulţi copii din cinci comunităţi izolate ale judeţului Dolj: Lipovu, Sălcuţa, Greceşti, Argetoaia şi Amaraştii de Jos, pentru a-i antrena în activităţi educaţionale, menite să le insufle dragostea pentru poveşti.
        „Scopul acestor acţiuni este să retrezească interesul copiilor şi bucuria de a redescoperi eroii din basmele populare româneşti, să-şi dezvolte imaginaţia prin intermediul jocurilor de rol, care redau acţiuni importante ale poveştilor româneşti”, a precizat psiholog Cătălina Tănăsescu, Coordonator Fundraising al Asociaţiei Vasiliada. În acest scop, tinerii voluntari au organizat întâlniri cu copiii, pentru a desfăşura activităţi recreativ – educaţionale în care personajele şi evenimentele din poveşti i-au atras pe micuţi într-o lume fascinantă. Cei peste o sută de beneficiari au fost implicaţi în acţiuni de creaţie atractive şi in aceeaşi măsură folositoare, prin care au demonstrat că sunt iubitori de carte şi că ei inşişi pot construi scenarii de poveste, cu talent şi imaginaţie.Voluntarii Asociaţiei Vasiliada şi ai Asociaţiei „Fapte Bune pentru Comunitate” şi-au început demersul încă din luna decembrie a anului trecut, o dată cu lansarea proiectului. În tot acest timp, tinerii s-au deplasat în repetate rânduri în localităţile unde copiii au nevoie de sprijin şi atenţie. I-au vizitat pe micuţi, le-au cunoscut familiile şi au reuşit până în prezent să implice în proiect un număr de 110 beneficiari, copii dornici să asculte poveşti, să vină cu idei noi, să participe la concursuri educaţionale şi să lucreze în echipă.
       Activităţile sunt diversificate şi urmărim astfel să îi angrenăm pe copii în jocul Caravanei noastre, să le dezvoltăm apetenţa pentru lectură, să îi încurajăm să vină, la rândul lor, cu idei noi, să formăm o echipă. Spre exemplu, le citim câte o poveste, iar la final îi indemnăm să compună, să imagineze ei propriul final, să spună cum şi-ar dori să se încheie povestea respectivă. De asemenea, punem un mare accent pe cărţile vizualizate cu ajutorul proiecţiilor video, iar un interes special le-au trezit basmele autorului Petre Ispirescu şi poveştile scrise de Ion Creangă. Copiii sunt foarte receptivi, deschişi acestor iniţiative, am descoperit la ei o dragoste extraordinară faţă de cărţi şi o bucurie de nedescris atunci când le prezentăm planurile de desfăşurare ale acestor întâlniri, pentru că mereu venim cu ceva nou”, a subliniat psih. Cătălina Tănăsescu, Coordonator Fundraising al Asociaţiei Vasiliada.
(Gabriela Popescu)