05.04.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


Duminica III-a din Postul Mare (a Sfintei Cruci)
    
       În Duminica III–a din Postul Sfintelor Paşti (7 aprilie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la  Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Parohia Rovinari I, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa  la slujba Sfintei Liturghii de la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae”  din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Mânăstirea „Sfinţii Voievozi” din localitatea Baia de Aramă, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie în biserica din Parohia Chiţeasca, judeţul Olt iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Catedrala mitropolitană din Timişoara.
                                                 Gheorghe Cioiu