12.04.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Duminica IV-a din Postul Mare (a Sfântului Ioan Scărarul)    
       În Duminica IV–a din Postul Sfintelor Paşti (14 aprilie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la  Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din oraşul Dăbuleni, judeţul Dolj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa  la slujba Sfintei Liturghii de la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae”  din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica „Sfântul Nicolae” din Parohia Valea Marcului, comuna Dumbrava, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie la biserica din Parohia Schitu, judeţul Olt iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Sfântul Nicolae” din Parohia Cernişoara, judeţul Vâlcea.
                                                 Gheorghe Cioiu