16.04.2013 – Expoziţie de icoane, la Centrul social „Best – Life” din Craiova

Evenimente


 
Fundaţia „Societatea Ortodoxă a Femeilor” din Craiova, aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei, organizează în perioada Postului Mare o expoziţie de icoane, la Centrul social multifuncţional „Best – Life” pentru copiii dezavantajaţi social. Icoanele sunt pictate de către doi dintre beneficiarii aşezământului social, Alexandra Iovan, în vârstă de 10 ani, elevă în clasa a III-a la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti”, şi de fratele acesteia, Andrei Iovan, cu vârsta de 7 ani.
       „Icoanele sunt realizate cu mult talent de către cei doi copii pasionaţi de pictură şi foarte apropiaţi Bisericii. Pentru ei este un început promiţător în această direcţie, iar pentru noi, o bucurie că putem astfel să valorificăm acest talent şi să ne pregătim în acelaşi timp pentru Sfintele Sărbători de Paşti”, a declarat Adriana Bursuc, preşedinta Fundaţiei „Societatea Ortodoxă a Femeilor”.
 
(Gabriela Popescu)