16.04.2013 – Rugăciune şi meditaţie în miercurea Canonului celui Mare

Evenimente


Miercuri 17 aprilie, în săptămâna a cincea din Postul Sfintelor Paşti, în toate bisericile din Patriarhia Română va fi săvârşită Denia Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. La Craiova, în Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, Denia Canonului cel Mare va fi oficiată, începând cu ora 17.00, de un sobor de preoţi în frunte cu Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. 
      Cunoscută drept „Canonul lacrimilor”, această creaţie în versuri a Sfântului Andrei, Arhiepiscopul Cretei, este una dintre cele mai frumoase slujbe ale Bisericii Ortodoxe. Este un imn denumit „Canonul Mare“, nu doar pentru numărul mare de stihiri (paste 250), ci şi pentru profunzimea învăţăturilor teologice. Bogăţia şi frumuseţea canonului reprezintă pentru credincioşi un îndemn la pocăinţă şi la meditaţie biblică. Este o rânduială cu totul deosebită, încărcată de simboluri, o adevărată retrospectivă a iconomiei mântuirii. Canonul Sfântului Andrei Criteanul este citit în patru părţi, în primele patru zile ale Postului Mare, în cadrul Pavecerniţei Mari. Tot în cadrul Deniei Canonului cel Mare s-a citit şi Viaţa Sfintei Maria Egipteanca, important document hagiografic şi duhovnicesc, scris de Sfântul Sofronie, Patriarhul Ierusalimului.
                                                      Gheorghe Cioiu