18.04.2013 – Simpozion interjudeţean dedicat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, la Craiova

Evenimente


Colegiul Naţional „Ştefan Velovan” din Craiova va găzdui sâmbătă, 20 aprilie, lucrările simpozionului interjudeţean cu tema: „Libertate şi voinţă în manifestarea credinţei – Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”. Vor participa   profesorii de Religie şi cadre didactice de la alte specializări, din judeţele Dolj, Gorj, Vâlcea, Olt şi Mehedinţi. Organizatorii evenimentului sunt: Mitropolia Olteniei, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Casa Corpului Didactic Dolj şi unitatea şcolară gazdă. După cum a precizat părintele profesor Gheorghe Pîrva, inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Dolj, manifestarea se adresează tuturor cadrelor didactice din învăţământul preuniversitar şi cuprinde două secţiuni: 1. Comunicări ştiinţifice; 2. Cateheze şi proiecte de lecţie, lucrările susţinute urmând să fie publicate în revista „Educaţio“ a profesorilor de religie din Arhiepiscopia Craiovei.

Diac. Ioniţă Apostolache