19.04.2013 – Pelerinaj cu moaştele Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti, în Arhiepiscopia Râmnicului

Evenimente

      
În perioada 19-22 aprilie 2013, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la solicitarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Gherasim, vor fi aduse în Arhiepiscopia Râmnicului Moaştele Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti. Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti, este sărbătorit de Biserica Ortodoxă în ziua de 22 iunie. Sfintele moaşte vor fi aduse la Mănăstirea Dintr-un Lemn în zilele de 19 şi 20 aprilie şi la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, în zilele de 21 şi 22 aprilie.
       Pelerinajul este organizat în contextul sărbătorii Anului omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena în Patriarhia Română şi, în virtutea frumoasei conlucrări între Biserică şi Armată, în anul comemorării a 125 de ani de la naşterea Generalului Paul Teodorescu. Prin rectitorirea Mănăstirii Dintr-un Lemn de către Generalul Paul Teodorescu, Ministru al Aerului şi Marinei în anii 1938-1940, mănăstirea a devenit locaş de închinare şi de cinstire al marinarilor şi al aviatorilor români. În cinstea Eroilor Aviatori, în incinta Muzeului Naţional al Aviaţiei, din Sectorul 2 al Bucureştilor, a fost ctitorită Biserica Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, care, în felul acesta, a devenit ocrotitorul aviatorilor români. 

 
Programul Aducerii moaştelor Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti, în Arhiepiscopia Râmnicului, 19-22 aprilie.
MĂNĂSTIREA DINTR-UN LEMN
VINERI, 19 APRILIE  
– Orele 19.30 – Primirea moaştelor Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul şi a Delegaţiei Arhiepiscopiei Bucureştilor condusă de Preasfinţitul Părinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor;
Procesiune cu Sfintele Moaşte până la Biserică;
Orele 20.00 – Slujba Privegherii şi Taina Sfântului Maslu.

SÂMBĂTĂ, 20 APRILIE
– Orele 08.00 – Acatistul Sf. Ierarh Grigorie Dascălul; Slujba Aghiesmei Mici; Ceasurile;
Orele 09.30 – Sfânta Liturghie Arhierească a Sfântului Ioan Gură de Aur (va sluji ÎPS Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi);
Orele 16.00 – Slujba Vecerniei cu Litie;

CATEDRALA ARHIEPISCOPALĂ  „SFÂNTUL IERARH NICOLAE” DIN RÂMNICU VÂLCEA
DUMINICĂ, 21 APRILIE
– Orele 07.00 – Acatistul Sf. Ierarh Grigorie Dascălul;
Orele 07.30 – Slujba Utreniei;
Orele 08.00 Primirea moaştelor Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul. (Sfintele moaşte vor fi aşezate spre închinare în baldachinul din faţa Catedralei)
Orele 09.30 – Sfânta Liturghie Arhierească a Sfântului Vasile cel Mare.
Orele 16.00 – Slujba Vecerniei, Paraclisul Maicii Domnului şi Taina Sfântului Maslu.

LUNI, 22 APRILIE
– Orele 7.00 – Slujba Utreniei, Ceasurile şi Vecernia;
– Sfintele moaşte vor pleca spre Mănăstirea Căldăruşani.