20.04.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Duminica V-a din Postul Mare (a Cuvioasei Maria Egipteanca)
    
       În Duminica V–a din Postul Sfintelor Paşti (21 aprilie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la  Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Ierarh Nicolae”  din Râmnicu Vâlcea, împreună cu  Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei  şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. Evenimentul duhovnicesc este prilejuit de prezenţa în Arhiepiscopia  Râmnicului a moaştelor Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti, aduse de la Mânăstirea Căldăruşani. Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie la biserica din Parohia Braneţ, judeţul Olt.
                                                 Gheorghe Cioiu