22.04.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei de praznicul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe

Evenimente


 
       În ziua praznicului Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă (marţi 23 aprilie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Parohia Leu, judeţul Dolj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la slujba Sfintei Liturghii de la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul bisericii din Parohia Hinova, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la biserica din Parohia Teslui, judeţul Olt iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la hramul Mânăstirii Stănişoara din judeţul Vâlcea.

                                                 Gheorghe Cioiu