25.04.2013 – Concert de muzică psaltică, tradiţii şi obiceiuri pascale la Târgu Jiu

Evenimente


 
Teatrul „Elvira Godeanu” din municipiul Târgu Jiu va găzdui sâmbătă, 27 aprilie, începând cu ora 15.00, un concert de muzică psaltică, tradiţii şi obiceiuri pascale, sub genericul „Floriile şi Paştele la români”. Manifestarea este organizată cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei  şi va fi susţinută de către Corul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim”, Corala preoţească a Protopopiatelor Târgu Jiu Sud şi Nord, Centrul de zi pentru copii „Sfântul Vasile” al Asociaţiei Vasilida, filiala Târgu Jiu, şi Asociaţia Studenţilor Crestin Ortodocşi, filiala „Sfântul Irodion de la Lainici”- Târgu Jiu.
       După cum ne-a informat părintele prof. diac. Nicuşor Lăzărică, de la Liceul Teologic din Târgu Jiu, în deschiderea manifestării, IPS Părinte Mitropolit Irineu va fi invitat să rostească un cuvânt de binecuvântare, apoi va urma programul propriu zis de muzică psaltică, scenete religioase, poezii şi proză religioasă,  dedicate celor două mari sărbători religioase, Floriile şi Sfintele Paşti.              

                                                                  (Gheorghe Cioiu)