30.04.2013 – Seminar cu tema: “Cum ne mărturisim şi asumăm credinţa în Moartea şi Învierea lui Hristos?”, la Liceul Teologic din Târgu Jiu

Evenimente


      
Liceul Teologic “Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu a organizat luni, 29 aprilie, un seminar cu tema: “Cum ne mărturisim şi asumăm credinţa în Moartea şi Învierea lui Hristos?”. Manifestarea, la care au participat elevi din clasele liceale, a fost coordonată de pr. prof. Gheorghe Ionaşcu şi diac. prof. Nicuşor Lăzărică. După cum ne-a informat părintele diacon Nicuşor Lăzărică, seminarul a debutat cu vizionarea proiecţiei video “Patimile Mântuitorului”, urmată de discuţii pe marginea temei enunţate. Întrebările la care participanţii au încercat să găsească răspunsuri, în lumina învăţăturii creştin ortodoxe, s-au referit la nevoia de modele spirituale in societatea zilelor noastre, asumarea adevărului că Hristos s-a răstignit pentru noi şi consecinţele acestei asumări, principalele mijloace prin care ne mărturisim credinţa,  nevoia de post , rugăciune şi spovedanie ş.a.
      Seminarul face parte din programul duhovnicesc al acestei perioade premergătoare praznicului Învierii Domnului, derulat la nivelul Liceului Teologic din Târgu Jiu. Programul  va continua în zilele următoare cu participarea elevilor la slujbele speciale rânduite de Biserica noastră pentru Săptămâna Patimilor.    

                                                                           Gheorghe Cioiu