02.05.2013 – Bătrâni imobilizaţi la pat, vizitaţi de Mitropolitul Olteniei

EvenimenteMai mulţi bătrâni imbolizaţi la pat din Craiova au primit astăzi (joi, 2 mai) vizita Înalt Preasfinţitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, care le-a dăruit pachete cu alimente şi le-a vorbit despre bucuria întâmpinării Sfintele Sărbători de Paşti. Acţiunea caritabilă a avut loc în cadrul proiectului umanitar „Pentru aproapele nostru”, desfăşurat de Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei, în parteneriat cu TVR Craiova şi Primăria Municipiului Craiovei. În cadrul campaniei, peste o sută de bătrâni imobilizaţi la pat au primit pachete cu alimente neperisabile, care au fost donate de către credincioşi la bisericile din Craiova şi colectate de către voluntarii Asociaţiei Vasiliada.„În această săptămână sfântă a Patimilor Domnului nostru Iisus Hristos, am gândit că este foarte important ca, odată cu meditarea şi cu gândul la Crucea Domnului nostru, să ne gândim şi la suferinţele semenilor noştri. Iar prezenţa noastră lângă credincioşi adevereşte că, unde este turma, acolo este şi păstorul. Vrem ca aceste cuvinte ale Mântuitorului nostru Iisus Hristos, consemnate de Sfântul Evanghelist Ioan, să se şi împlinească în fapte, de aceea  ne-am bucurat să fim alături de cei bolnavi şi, ca un gest simbolic, să arătăm că suntem alături de toţi cei care suferă şi sunt necăjiţi în aceste zile. În rugăciunile noastre îi vom pomeni pe toţi, îi vom purta înaintea Mântuitorului nostru Iisus Hristos care a înviat, pentru ca El să le dea bucuria Învierii şi lumina Sfintelor Paşti, iar toate acestea să fie buchetul nostru de recunoştinţă şi de dragoste pentru toţi credincioşii”, a precizat Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu.
Reprezentanţii Primăriei Municipiului Craiova apreciază eforturile pe care Asociaţia Vasiliada le face pentru oamenii aflaţi în nevoie, subliniind că îşi vor oferi sprijinul ori de câte ori va fi nevoie. „Primaria Municipiului Craiova este onorată să fie alături de Asociaţia Vasiliada, Arhiepiscopia Craiovei şi TVR Craiova în această campanie de ajutorare a persoanelor vârstnice aflate în situaţie de risc social, pentru a aduce un strop de fericire pe chipul lor. Totodată, dorim sa facem cunoscut că Primăria Municipiului Craiova va sprijini Asociaţia Vasiliada ori de cate ori este nevoie, în aceste campanii caritabile”, a declarat Ioana Stoian, director la Direcţia Administraţie Publică şi Asistenţă Socială a Primariei Municipiului Craiova.

(Gabriela Popescu)