02.05.2013 – Programul slujbelor de Sfintele Paşti în bisericile din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


În perioada sărbătorilor pascale, în toate bisericile se oficiază slujbe speciale. Astfel, în această seară se săvârşeşte Denia celor douăsprezece Evanghelii, iar mâine, 3 mai, în Vinerea Mare, după Ceasurile Împărăteşti, preoţii vor scoate Sfântul Epitaf în mijlocul bisericii, iar la orele serii va fi săvârşită Denia Prohodirii Domnului. La Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova, cele două slujbe religioase vor fi săvârşite de un sobor de preoţi şi diaconi în frunte cu Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Sâmbătă dimineaţă, preoţii şi diaconii catedralelor şi paracliselor mitropolitane din Craiova vor oficia Liturghia Sfântului Vasile cel Mare şi se vor pregăti pentru slujba Sfintei Învieri.
În noaptea de Înviere, ÎPS Părinte Mitropolit Irineu va sluji la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”. Duminică, 5 mai şi luni, 6 mai, în prima, respectiv, a doua zi a Sfintelor Paşti, IPS Irineu va sluji la Paraclisul mitropolitan „Maica Domnului-Dudu” din Craiova, iar marţi, 7 mai, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de târnosire a Paraclisului  Spitalului municipal din Băileşti, judeţul Dolj.