09.05.2013 – Faza eparhială a Concursului „Bucuria de a fi creştin“ la Craiova

Evenimente

Arhiepiscopia Craiovei organizează, prin Biroul de învăţământ, catehizare şi activităţi cu tineretul, faza eparhială a Concursului naţional de poezie, proză şi cântec „Bucuria de a fi creştin“. Cei 18 finalişti ai etapelor pe protoierii (trei din fiecare protoierie) sunt aşteptaţi sâmbătă, 11 mai, la Centrul social de zi „Best life“ din Craiova, începând cu ora 14.00, pentru a prezenta piesele, cântecele şi poeziile religioase pregătite. Comisia de jurizare va desemna pentru etapa finală doar trei câştigători, câte unul pentru fiecare secţiune, care vor reprezenta Arhiepiscopia Craiovei la faza finală a competiţiei, ce va fi găzduită de Patriarhia Română pe 21 mai, în ziua prăznuirii Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena.