09.05.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei de praznicul Izvorul Tămăduirii

Evenimente

În ziua praznicului Izvorul Tămăduirii (vineri, 10 mai), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mânăstirii Lainici din judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie oficiată la Schitul Troianu, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Mânăstirii Maglavit, judeţul Dolj, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Mânăstirea Brâncoveni, judeţul Olt iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la hramul Mânăstirii Crişan din Episcopia Devei şi Hunedoarei.

                                                 Gheorghe Cioiu