10.05.2013 – Ierarhii din Mitropolia Olteniei, in frunte cu IPS Irineu, vor sluji la hramul Catedralei episcopale din Caransebeş

Evenimente

În Duminica a II-a după Sfintele Paşti (12 mai), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, vor sluji la hramul Catedralei episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeş, la invitaţia Preasfinţitului Lucian, Episcopul Caransebeşului.
Cu acest prilej vor fi aduse spre închinare, moaștele Sfântului Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii, de către o delegație condusă de Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. Sfintele moaşte vor fi întâmpinate la Catedrala episcopală “Învierea Domnului” din Caransebeș, sâmbătă 11 mai, ora 18.00, de Preasfințitul Părinte Episcop Lucian.
Gheorghe Cioiu