13.05.2013 – Popas duhovnicesc la hramul Bisericii Sf. Ioan Valahul din Craiova

Evenimente


 
Biserica „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” din cartierul craiovean Craioviţa Nouă şi-a sărbătorit hramul ieri, în Duminica a 2 – a după Sfintele Paşti (a Sfântului Apostol Toma). Cu acest prilej, câteva sute de credincioşi din parohie şi din alte zone ale oraşului au participat la Sfânta Liturghie săvârşită de un sobor de preoţi în frunte cu preotul paroh Ion Doran. La finalul Sfintei Liturghii, părintele Ioan Ioanicescu, unul dintre preoţii invitaţi la acest eveniment duhovnicesc, a rostit un cuvânt în care a detaliat principalele învăţături desprinse din pericopa evanghelică a acestei duminici închinate Sfântului Apostol Toma (Ioan 20, 19-31). De asemenea, părintele Ioanicescu le-a vorbit credincioşilor despre viaţa şi modelul de curăţie, sfinţenie şi jertfă pe altarul credinţei, reprezentat de Sfântul Ioan Valahul, sfânt născut în această zonă a Olteniei (numită în documentele vremii Valahia Mică) şi martirizat de turci pentru credinţa sa ortodoxă, în anul 1662, la vârsta de numai 18 ani.

      Piatra de temelie a Bisericii „Sfântul Ioan Valahul” din Craiova a fost pusă la data de 21 noiembrie 1999, de către vrednicul de pomenire Mitropolit Nestor Vornicescu al Olteniei. Lucrările au început în data de 1 martie 2000, prima Sfântă Liturghie fiind săvârşită două luni mai târziu, de praznicul Învierii Domnului, când zidurile erau deja ridicate la înălţimea de doi metri. Biserica a fost ridicată în anul 2001, lucrările de împodobire, respectiv pictura interioară şi exterioară, fiind realizate în ultimii ani, cu sprijinul enoriaşilor coordonaţi de părintele paroh Ion Doran şi a altor credincioşi din municipiul Craiova.

                                                     Gheorghe Cioiu