14.05.2013 – Rezultate meritorii pentru elevii seminarişti din Craiova la Olimpiada Naţională de Religie

Evenimente

      
 
Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, au participat, în perioada 8 – 11 mai, la Olimpiada Naţională de Religie care a avut loc la Deva, jude’ul Hunedoara. Elevii seminarişti din Craiova au obţinut rezultate remarcabile. Astfel, la disciplina Studiul Vechiului Testament, elevul Muscalu Victor-Dănuţ, anul I (coordonator diacon prof. Angel Cristian Stăiculescu), a obţinut premiul I şi premiul Special pentru cea mai originală lucrare. La anul III, disciplina I.B.O.R, elevul Covrig Gheorghiţă Marian (coordonator pr. prof. Cristin Sperlea) a obţinut Menţiune, elevul Niţulescu Constantin Daniel, anul II (coordonator pr. prof. Gheorghe Pârva), a obţinut premiul Special la disciplina Studiul Noului Testament, iar elevul Pătuleanu Dimitrie, anul IV, la disciplina Dogmatică, a obţinut premiul Special, profesor coordonator fiind părintele prof. Cristin Sperlea.
       „Prin muncă, dăruire şi responsabilitate, elevii seminarişti au obţinut rezultate deosebite, demne de laudă, la această Olimpiadă Naţională, reîmprospătând tradiţia şcolii noastre, de transmitere a valorilor permanente tinerei generaţii. Felicităm din toată inima pe aceşti elevi minunaţi ai şcolii noastre, pentru ţinuta lor demnă de viitori teologi ai Bisericii Ortodoxe”, a declarat părintele diacon Angel Cristian Stăiculescu.                        
 
(Gheorghe Cioiu)