16.05.2013 – Expoziţie de icoane şi sesiune de comunicări studenţeşti la Facultatea de Teologie din Craiova

Evenimente


 
Centrul de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Arhiepiscopiei Craiovei găzduieşte astăzi, 16 mai, începând cu ora 16.30, vernisajul expoziţiei de icoane cu tema „Icoana, mesager al creştinătăţii”, în cadrul căruia vor fi expuse icoane pictate de 15 studenţi din anul I, specializarea Artă sacră.      
       Începând cu ora 17.00 se va desfăşura sesiunea de lucrări ştiinţifice studenţeşti intitulată „Bisericile din Craiova – chei de lectură”, organizată de Secţia Artă sacră a Facultăţii de Teologie din cadrul Universităţii din Craiova. Potrivit coordonatorului acestei manifestări, lect. univ. dr. Cristina Oprea, aceasta este prima sesiune de comunicări ale studenţilor  de la specializarea Artă sacră, înfiinţată anul trecut în cadrul Facultăţii de Teologie din Craiova.
Gabriela Popescu