17.05.2013 – Asociaţia Vasiliada, prezentă la Târgul ONG-urilor din Craiova

Evenimente


 
Asociaţia Vasiliada, a Mitropoliei Olteniei, a participat joi, 16 mai, la prima ediţie a Târgului Organizaţiilor Neguvernamentale din Craiova, care a fost organizat pe esplanada Teatrului Naţional „Marin Sorescu”. Evenimentul a fost prilejuit de sărbătorirea celei de-a XII-a ediţii a Săptămânii Naţionale a Voluntariatului (13-19 mai 2013).
       Reprezentanţii Asociaţiei Vasiliada au venit însoţiţi de un grup de copii din cadrul Centrului social de zi “Aripi de Lumină”, care au realizat felicitări prin diverse tehnici, precum Quilling, jucării şi coşuleţe prin tehnica Origami, sub îndrumarea Renatei Bănescu, psihopedagog în cadrul Centrului. De asemenea,  asistenţi sociali şi psihopedagogi ai Asociaţiei Vasiliada, le-au vorbit celor interesaţi de proiectele sociale ale asociaţiei, dăruindu-le pliante în care au fost prezentate principalele programe filantropice desfăşurate de Asociaţia Mitropoliei Olteniei, printre care se numără “Tineri pentru Comunitate”, dezvoltat în parteneriat cu Centrul Regional de Dezvoltare Comunitară şi Mediu – CRDC.

(Gabriela Popescu)