18.05.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente

       În Duminica a III – a după Sfintele Paşti (19 mai), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din localitatea Dioşti, judeţul Dolj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji în Parohia Balta, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica „Sfântul Nicolae” – Coastă din Slatina iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Parohia Geamăna-Buciumeni, comuna Drăgoieşti, judeţul Vâlcea.

                                                 Gheorghe Cioiu